Najczęstsze przyczyny uszkodzeń telefonów komórkowych

zepsute telefony

Choć technologicznie telefony komórkowe są coraz bardziej zaawansowane, to często narzekamy na ich trwałość. Z nostalgią wspominamy komórki z początku wieku, które wytrzymywały niejeden upadek. Czy zatem dzisiejsze telefony są pod tym względem gorsze? Duży wpływ na ich wytrzymałość mechaniczną mają materiały, z których je wykonano. Trwałość telefonów zależy jednak także od sposobu ich użytkowania. Do powstania wielu usterek przyczyniamy się sami, podchodząc z nonszalancją do zaleceń producentów. Jednak zwykle uszkodzenie telefonu jest spowodowane nieszczęśliwym przypadkiem.

Do najczęstszych przyczyn powstawania uszkodzeń należą:

  1. Rozbicie – to najbardziej powszechne uszkodzenie. Dochodzi do niego najczęściej w sytuacji, kiedy telefon wyślizguje się z dłoni czy wypada z torebki i uderza o podłoże. Upadek z wysokości skutkuje zwykle rozbiciem obudowy. Delikatny wyświetlacz i szklana obudowa wyglądają efektownie i są funkcjonalne, jednak pozostają jednocześnie wrażliwe na stłuczenia. W starych modelach obudowa była plastikowa, a wyświetlacz niewielki, więc nawet upadek z wysokości rzadko kończył się zniszczeniem urządzenia. Chcąc zmniejszyć ryzyko uszkodzenia obudowy i rozbicia ekranu, warto zabezpieczyć telefon folią ochronną oraz etui. Koszt naprawy uszkodzonego wyświetlacza może się bowiem okazać wysoki, więc lepiej działać prewencyjnie.
  2. Zalanie – zmieniające się nawyki związane z użytkowaniem telefonów, sprawiają, że bywają one narażone na wypadki, takie jak zalanie. Korzysta się z nich przecież w wannie, na plaży, podczas mycia zębów, a także w toalecie. Trzyma je na stole, podczas posiłków, kiedy o wylanie czegoś jest niezwykle łatwo. Ciekawostką jest to, że w Japonii sprzedaje się niemal wyłącznie wodoodporne modele, gdyż Japończycy korzystają ze swoich komórek nawet pod prysznicem. Być może w przyszłości urządzenia tego typu upowszechnią się także w Europie, tymczasem jednak warto przewidywać potencjalne zagrożenia, zanim niechcący wyleje się kawę na telefon. A co zrobić, jeśli już się to wydarzy? Przede wszystkim trzeba natychmiast wyłączyć telefon i – jeśli to możliwe – wyciągnąć baterię. Następnie należy wysuszyć to, co się da i jak najszybciej przekazać sprzęt w ręce specjalistów.
  3. Uszkodzenie gniazda ładowania – podczas podłączania telefonu do ładowarki rzadko myśli się o tym, żeby robić to delikatnie. Zwykle towarzyszy temu  pośpiech, przez co nie zwraca się uwagi na to, że gniazdo jest wrażliwe na uszkodzenia. Bywa, że w czasie ładowania korzysta się z telefonu, wykonuje połączenia czy przegląda internet, narażając tym samym gniazdo na napięcia i nadszarpnięcia. Niestety uszkodzonego gniazda nie da się naprawić samodzielnie. Jeśli koszt naprawy okazuje się wysoki, warto rozważyć możliwość sprzedaży telefonu firmie, która prowadzi skup uszkodzonych telefonów.
  4. Stosowanie nieoryginalnych ładowarek – choć na rynku dostępne są tanie ładowarki, to ich stosowanie może mieć zgubne skutki dla telefonu. Podłączenie telefonu do takiego urządzenia może zniszczyć układ związany z kontrolą ładowania, a w ekstremalnej sytuacji doprowadzić nawet do jego zapalenia. Tego typu ładowarki mogą także zmniejszać wydajność baterii, a więc także żywotność telefonu.
  5. Ekstremalne temperatury – długotrwała ekspozycja telefonu na upały oraz mrozy doprowadza do uszkodzenia baterii, która nie jest przystosowana do pracy w takich warunkach. Szczególnie niekorzystne jest działanie silnego mrozu oraz gwałtowna zmiana temperatury. Choć zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, nadal zdarzają się wyjątkowo mroźne dni. Jak więc chronić telefon? W czasie silnych mrozów najlepiej wyłączać urządzenie na dworze i ponownie włączać chwilę po powrocie do ciepłego pomieszczenia. W ten sposób bateria nie będzie pracowała w bardzo niskiej temperaturze i nie będzie narażona na nagłe jej wahania. W dzisiejszych modelach telefonów coraz rzadziej mamy możliwość samodzielnej wymiany baterii. Zwykle uszkodzona bateria wymaga wizyty w serwisie.
SCROLL UP