Celowe awarie smartfonów? Czy producenci telefonów programują usterki?

Skup

Zaprogramowane awarie. Dlaczego telefony tak szybko się psują

Oprócz awarii, wynikających z niewłaściwego użytkowania telefonu, użytkownicy komórek równie często skarżą się na usterki, pojawiające się tuż po upłynięciu terminu ważności gwarancji. Sprawdź, dlaczego telefony często się psują z powodu zaprogramowanych awarii, a które są wynikiem niewłaściwej obsługi sprzętu.

Na czym polega programowanie awarii?

Proceder uprawiany przez niektórych producentów sprzętów elektronicznych, w tym telefonów komórkowych, polegający na celowym programowaniu określonych usterek, pojawiających się tuż po upływie okresu gwarancji, ma na celu zmuszenie konsumenta do nabycia nowego sprzętu. Większości zaprogramowanych awarii bowiem nie da się naprawić. Jednym ze sposobów na spowodowanie awarii urządzenia jest montowanie elementów wrażliwych na wysokie temperatury w niewielkim odstępie od źródeł ciepła, które mają za zadanie jego odprowadzanie z podzespołów. Przyczyną awarii w telefonach komórkowych jest także redukcja kosztów produkcji, polegająca na montowaniu w nich tańszych elementów elektronicznych niższej jakości, działających przez określony czas (do końca gwarancji?) i mniej sprawnie.

Do wymiany urządzenia na nowe w przypadku awarii zmusza konsumentów także praktyka montowania podzespołów elektronicznych w sposób uniemożliwiający ich wymianę, poprzez przyklejanie lub zalewanie tworzywem. Co więcej, do smartfonów z wbudowaną baterią nie zakupimy wymiennych podzespołów, przez co telefon staje się urządzeniem jednorazowym. W końcu zdarza się, że nawet renomowane marki uciekają się do nieuczciwych praktyk, na przykład wbudowując w telefony baterie celowo obliczone na krótką żywotność lub uniemożliwiając korzystanie z zasilaczy innych firm niż baterie producenta.

Niestety, większość zaprogramowanych awarii jest niemożliwa do usunięcia lub naprawienia. Wówczas, zamiast wyrzucać telefon do śmieci, oddaj go do naszego skupu elektroniki używanej. Pozyskamy z niego części wymienne, przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska. Za uszkodzony telefon otrzymasz stosowną kwotę, adekwatną do jego stanu i marki.Jaki awarii natomiast można uniknąć?

Awarie, powodowane przez niewłaściwe użytkowanie telefonu

Podczas gdy nie mamy wpływu na zaprogramowane awarie, części usterek, powodowanych niewłaściwym obchodzeniem możemy uniknąć. Przede wszystkim uważaj na to, aby telefon nie rozbił się, wyślizgując się z dłoni czy wypadając z torebki. Nowoczesne telefony są bowiem bardzo wrażliwe na stłuczenia: wystarczy upadek nawet z niewielkiej wysokości, aby telfon się rozbił. Zabezpiecz go zatem folią ochronną oraz etui. Uchroń także swój telefon przed zalaniem: nie używaj go w wannie, na plaży czy podczas spożywania posiłków i picia napojów. Jeśli już dojdzie do zalania urządzenia, należy natychmiast je wyłączyć, wyciągnąć baterię i wysuszyć.

Kolejną awarią, powodowaną przez niewłaściwe używanie telefonu komórkowego jest uszkodzenie gniazda ładowania powodowane zbyt gwałtownym podłączaniem telefonu do ładowarki, a także korzystaniem z telefonu w czasie ładowania. Pamiętaj, że uszkodzonego gniazda nie da się naprawić samodzielnie, ponadto koszt jego naprawy jest bardzo wysoki.

Unikaj również stosowanie nieoryginalnych, uniwersalnych ładowarek, które niszczą układ związany z kontrolą ładowania, a także zmniejszają wydajność baterii oraz żywotność telefonu. Aby móc cieszyć się swoim telefonem komórkowym przez długi czas, unikaj także jego długotrwałej ekspozycji na ekstremalne temperatury: upały oraz mrozy, które doprowadzają do uszkodzenia baterii. Dlatego w czasie silnych mrozów zalecamy wyłączanie urządzenia na dworze i ponownie włączenie chwilę po powrocie do ciepłego pomieszczenia, co zwiększy żywotność baterii, nie narażając jej na gwałtowne zmiany temperatury.

Użytkownicy smartfonów często skarżą się także na problemy z aparatem fotograficznym, nieprawidłowe działanie panelu dotykowego oraz na problemy z mikrofonem.

Twój telefon zepsuł się niemal natychmiast po upływie okresu gwarancyjnego? Prawdopodobnie z powodu zaprogramowanej awarii!

SCROLL UP